SEO
ZDARMA

Specialista na on-line marketing

Problematika pomlček a spojovníků v kostce
Čtvrtek, 11 Červenec 2019 / RUBRIKA:

Problematika pomlček a spojovníků v kostce

Co kdybych vám řekl, že s největší pravděpodobností celý svůj život (nebo alespoň od té doby, co aktivně používáte počítač) žijete v omylu? Takhle nějak by mohl začínat mysteriózní film s kybernetickou tematikou, ale v našem případě je to pravda. Drtivá většina lidí myslí, že v psaném projevu využívá pomlčku, jenže místo toho do statusu na sociální sítí nebo na blog napíší spojovník. A to je jazykově, stylisticky i významově špatně. Čím se tato snadno zaměnitelná interpunkční znaménka liší, jak je správně používat a kde na klávesnici je najdeme?

 

Problematika pomlček a spojovníků bývá španělskou vesnicí jak pro laiky, tak profesionální psavce. Je běžné, že tuto oblast teoreticky ani prakticky neovládá spisovatel, scénárista nebo copywriter. Jeden z nich píše i tento text. 😊 Přiznávám, že tímto článkem nepředávám své dokonalé znalosti správného zápisu interpunkčních znamének, ale pouze reprodukuji nové vědomosti, které jsem načerpal v rámci rešerše.

Spojovník

Spojovník (-) je to, co jste s největší pravděpodobností dosud považovali za pomlčku. Jde o krátkou vodorovnou čáru, která se do textu píše zásadně bez mezer. Obecné pravidlo pak říká, že správně by se měl spojovník používat, když chcete vyjádřit těsný významový celek mezi dvěma slovy. A pozor, pokud spojovník v zápisu vyjde na konec řádku, je nutné jej napsat i na další řádek.

Kdy je správné použít spojovník?

 • U některých několikanásobných přídavných jmen

Např. bezpečnostně-právní, sociálně-ekonomický, červeno-zelené, německo-anglický atd.

 

 • U vzájemně souvisejících podstatných jmen, z nichž žádné není dominantní

Např. propan-butan, malíř-lakýrník, trenér fitness-výživový specialista atd.

 

 • U místních jmen s přímou geografickou souvislostí, kde není žádná víceslovná složka

Např. Frýdek-Místek, Praha-západ, Ostrava-město atd.  Pokud název dané lokality obsahuje alespoň jednu víceslovnou složku, použijte místo spojovníku pomlčku, třeba Liberec III – Jeřáb nebo Praha 10 – Strašnice.

 

 • U některých přejatých slov

Např. play-off, ping-pong, nemoc beri-beri atd.

 

 • U složených příjmení

Např. Novák-Svoboda, Majorová-Nádherná atd.

 

 • U spojek a částic napojených na slovo

Např. bude-li, je-li, chcete-li atd.

Pomlčka

Začneme vizuálnem. Pomlčka (–) vypadá jako vodorovná čára, v podstatě jde o takový dvojnásobný spojovník. A teď k jejímu smyslu – používá se pro oddělení části textu, ať už v rámci jedné věty nebo jako dělítko mezi větami. Proto pomlčku zásadně ohraničujeme mezerou z obou stran.

Kdy je správné použít pomlčku

Chcete mnemotechnickou pomůcku? Všimněte si, jak po přečtení slovních spojení s pomlčkami a spojovníky najednou dává jejich volba smysl. První z nich, ostatně jak už název napovídá, naznačuje určitou přestávku v řeči (pomlku), zatímco druhý spojuje dvě spolu přímo související slova. Ale pojďme si představit konkrétní příklady.

 

 • U upřesňování nějakého sdělení

Např. To byla zase krádež za bílého dne – myslím tím výkon rozhodčího v derby.

 

 • U označování pauzy v řeči (místo třech teček)

Např. Začni se konečně chovat slušně, nebo –.

 

 • U oddělování přímé řeči

Např. – Jak se máte? – Fajn. – Co vy? – Taky dobře, díky za optání!

 

 • U víceslovných názvů míst

Např. trasa Ostrava-Svinov – Třinec – Katowice.

 

 • U zápisu peněžních částek

Např. Oběd mě stál 150, – Kč.

 

 • U vyjádření vztahu s významem „proti“

Pozor! V tomto případě u zápisu dvou slov píšeme pomlčku bez mezer, např. zápas Baník–Sparta, souboj Kličko–Joshua.

 

 • U vyjádření vztahu „od–do“

Další chytáček — pokud jsou oba výrazy jednoslovné, tak se opět nepíše před a za pomlčkou mezera, např. pracovní doba 9—17. Jestli je alespoň jeden pomlčkou oddělený výraz dvouslovný, tak se mezery píší, např. ve vyjádření časového rozsahu 1. ledna — 31. prosince.

 

 • U vyjádření vztahu s významem „a“

I zde se platí výše zmíněné pravidlo o (ne)psaní mezery, takže to bude vypadat např. známá cestovatelská dvojice Zikmund–Hanzelka X dvojice M. Zikmund – J. Hanzelka.

 

 • U vyjádření přísudku tam, kde klasický přísudek není

Např. Chlast – slast.

 

 • U nahrazení čárky

Např. Tento film – viděl jsem ho už třikrát – je vážně skvělý!

Jak napsat pomlčku?

Otázka za zlatého bludišťáka. Symbol pomlčky se na klávesnice neobjevuje, takže skoro nikdo neví, jak ji napsat. A proto místo ní používají spojovník, který tam je. Pomlčku napíšete pomocí klávesové zkratky Alt + 0150.­

 

… a to je všechno přátelé! Tak myslete na tento článek pokaždé, když budete mít tendenci napsat pomlčku místo spojovníku a naopak. 🙂

SDÍLEJ:
Napsat komentář
Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

×
TOP
Podpora