SEO
ZDARMA

Specialista na on-line marketing

Jak uplatnit náhradní plnění snadno a rychle
Čtvrtek, 12 Červenec 2018 / RUBRIKA:

Jak uplatnit náhradní plnění snadno a rychle

Zaměstnávali jste v roce 2017 více než 25 zaměstnanců? Pokud ano, tak se i vás týká povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (dále jen „OZP“), za jejíž nesplnění hrozí pokuta až do výše milionu korun. To by byl citelný zásah do rozpočtu, nemyslíte? A hlavně zbytečný. Tuto podmínku totiž můžete splnit i prostřednictvím odběru výrobků nebo služeb od některého z poskytovatelů tzv. náhradního plnění.

Nejprve trocha legislativy. Jaké jsou možnosti, pokud máte alespoň 25 zaměstnanců a chcete dostát závazkům vůči státu? Odpověď nabízí zákon o zaměstnanosti.

Povinnost může zaměstnavatel splnit:

  • zaměstnáním 4 % OZP v pracovním poměru,
  • odebráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů, zaměstnávajících více než 50 % zaměstnanců, kteří jsou osobami zdravotně postiženými nebo od osob samostatně výdělečně činných, jež nezaměstnávají jiné osoby, ale jsou osobami zdravotně postiženými, nebo zadáváním zakázek těmto osobám,
  • odvodem do státního rozpočtu,
  • kombinací výše uvedeného.

Asi se shodneme, že vyhazovat peníze oknem není zrovna příjemné. Takže přímý odvod do státního rozpočtu ihned vyloučíte a rozhodnete mezi první a druhou variantou. Pokud ale chcete mít jistotu spojení příjemného s užitečným, zvolíte si splnění zákonné povinnosti prostřednictvím náhradního plnění a dostanete tak profesionální službypodstatě zadarmo. Ty peníze byste beztak museli odevzdat nebo nuceně investovat, že?

Než přejdete k realizaci náhradního plnění, měli byste znát odpovědi na tyto otázky:

Kolik musím zaměstnat OZP?

Dejme tomu, že vaše firma má 100 zaměstnanců. Při zaměstnávání OZP a splnění 4 % povinného podílu, byste měli zaměstnat 4 OZP (100 x 0,04 = 4).

Jaký je povinný podíl za jednoho OZP zaměstnance, když chci využít náhradní plnění?

Povinný podíl za 1 zaměstnance OZP splníte odběrem služeb či zadáním zakázek ve výši 7násobku průměrné měsíční mzdy 2017 (I.-III. čtvrtletí), která činila 28 761 Kč.

Za každou vámi nezaměstnanou OZP byste tak měli odebrat služby či zadat zakázku v hodnotě 201 327 Kč. Pokud máte 100 zaměstnanců a nechcete doplácet státu, splňte svou povinnost zaměstnáním 4 OZP. Je pro vás tato varianta nevýhodná? V takovém případě odeberte od poskytovatele náhradního plnění služby nebo produkty v hodnotě 805 308 Kč (4 x 201 327).

Jaký je limit pro poskytování náhradního plnění?

Upozornění pro větší firmy: Novela zákona o zaměstnanosti přinesla pro rok 2018 další změny v náhradním plnění. Snižuje se limit náhradního plnění pro dodavatele z 36násobku vyhlašované průměrné mzdy na 28násobek.

Může se tedy stát, že velké podnikatelské subjekty budou muset hledat další dodavatele, protože ti stávající nebudou moci poskytnout náhradní plnění v takovém rozsahu, jako doposud.

Důležitá je ovšem skutečnost, že tento limit platí pouze pro dodavatele. Poskytovatelům se při využívání náhradního plnění meze nekladou a může dosáhnout požadované částky prostřednictvím služeb více dodavatelů.

Kde najdu ověřený seznam zaměstnavatelů chráněného trhu?

Zde.

Jaké další administrativní kroky jsou nezbytné?

K tomu slouží oddělená evidence náhradního plnění, ve které si dodavatel eviduje přepočtený stav zaměstnanců, poskytnuté náhradní plnění a vydaná potvrzení pro tyto účely. Pro rok 2017 navíc musí být každé poskytnuté náhradní plnění zaevidováno v jeho elektronické evidenci.

Pokud se rozhodnete splnit zákonnou povinnost kombinací náhradního plnění a odvodem do státního rozpočtu, vyplňte také ohlášení plnění povinného podílu.

Chtěli byste se dozvědět více o institutu náhradního plnění a možnostech jeho aplikace? Podívejte se na náš starší článek. A nezapomeňte, i my jsme jeho poskytovatelem ?

SDÍLEJ:
Napsat komentář
Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

×
TOP
Podpora