SEO
ZDARMA

Specialista na on-line marketing

Bude Česko solidární?
Pátek, 11 Květen 2018 / RUBRIKA:

Bude Česko solidární?

2. května 2018 proběhla v Praze mezinárodní konference Solidární Česko. Jelikož akce vyzývala k účasti ty, kteří založili společensky prospěšnou organizaci nebo fandí sociálnímu podnikání, nemohli jsme tam chybět. ?

Na první pohled na akci zaujala velmi přátelská vstřícná atmosféra. To ovšem neznamená, že by nezaznívaly kontroverzní otázky. Ale ukázalo se, že lidé s dobrým srdcem a pozitivním nasměrováním spolu mohou v přátelském duchu diskutovat i při rozdílných pohledech na určitá dílčí témata. Viděli jsme, že na kritiku se dá odpovědět věcně a bez urážení těch, kteří nepříjemné otázky kladou.

Akce se zúčastnili nejen zástupci neziskového sektoru, ale již zmínění představitelé sociálních podniků a také klasických komerčních firem.

Velmi zajímavé bylo vystoupení generálního ředitele (dále jen „GŘ“) České spořitelny (dále jen „ČS“) Tomáše Salomona. ČS uchopila sociální ekonomiku strategickým způsobem. Nekončí u klasických CSR aktivit (company social responsibility) a vlastních nadací jako většina uvědomělých korporací, ale má též velmi propracovanou sekci sociální ekonomiky. Co mě potěšilo, je představení hodnot ČS, které jsou téměř totožné s těmi, které jsme si při začátku sociálního podnikání sami stanovili. Snahou GŘ je, aby práce zaměstnance bavila, aby spolu aktivně spolupracovali a zákazníky brali jako toho, kvůli kterému tu jsou. Stejné principy se snažíme od počátku rozvíjet i v PTL.

Z mého pohledu nebyla tato konference o sdělování nějakých závratně nových informací. Bylo to spíše o povzbuzení a ukázání, že sociální ekonomika v ČR je a existuje zde stále rostoucí skupina lidí, která aktivně přispívá k tomu, aby byl život na zemi lepší. A to nejen díky čerpání dotací, ale především skrze vlastní píli, pracovní nasazení, výrobou užitečných hodnot a poskytováním smysluplných služeb.

Pro stručnost jen pár střípků, které na konferenci zazněly:

„Buďme trpěliví a kultivujme dobro.“ „Každý má dělat co nejlépe umí.“ „Síťováním specialistů se vyprodukuje kvalitnější hodnota.“ „Každý malý krůček je cenný.“ „Důležitá je rovnováha mezi pokorou a sebevědomím.“ A klasické „Mysli globálně, jednej lokálně.“

Mnohem hlubší rozbor by si zasloužily názory, že lidé nemají zájem o diskuse na témata, která se jich bezprostředně nedotýkají, že tolerance je vnímána jako slabost nebo že tvořiví a kreativní lidé jsou pro společnost přínosnější než ti s tvrdými lokty.

Z odpoledních workshopů jsem se logicky zúčastnil toho mediálního, kde jsme si pod vedením Pavlíny Kvapilové představili aktuální trendy sociálních sítí a jak, nejen přes webové stránky, zaujmout potenciální zákazníky.

socialni-Cesko

Co říci závěrem? Neziskový sektor nemá v současné době dobrou pověst. Přitom platí, že není neziskovka jako neziskovka (dále jen „NNO“). K tomuto tématu doporučuji knihu „Občanský sektor v ohrožení“. V ní je velmi detailně rozebráno, jak zde za posledních 15 let vyrostl určitý segment neziskovek placených „z Bruselu“, a to za účelem šíření politiky Evropské komise. Nicméně vedle těchto profesionalizovaných, mnohdy jednoúčelových NNO, u nás působí řada tradičních servisních organizací, které rozhodně nemají na růžích ustláno.

Je třeba pokračovat v osvětě, vysvětlovat rozdíly mezi sociální službou a sociálním podnikáním, ukazovat veřejnému i soukromému sektoru výhody zadávání zakázek ve veřejném zájmu a tím podporovat sociální ekonomiku bez dotací.

Zároveň sociální podniky musí pokračovat na cestě k profesionalitě a samostatné ekonomické udržitelnosti. I sekce sociální ekonomiky České spořitelny si na sebe musí vydělat, a to i když nabízí tak výhodné služby, které nemají na našem trhu obdoby. My se snažíme jít touto cestou.

Přečtěte si i oficiální zpráva pořadatelů o akci. Najdete tam i další fotografie z akce. 

SDÍLEJ:
Napsat komentář
Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

×
TOP
Podpora